Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit PFA norma de venit: in ce conditii se pierde calitatea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

PFA norma de venit: in ce conditii se pierde calitatea de platitor la norma de venit?

Buna ziua,
Stiu ca pentru PFA la norma de venit exista reglementarea potrivit careia la depasirea plafonului de 35.000 euro trebuie mers la finante si declarat acest lucru, si, incepand cu luna urmatoare, se plateste TVA!
Intrebarea este: ce se intampla cu impozitul? Se va plati tot la venit real sau va ramane la norma de venit?
Am fost la Fisc la mine in oras si mi s-a spus ca ramane la norma! Am dat telefon la ANAF si mi-au zis ca se trece cu totul la venit real! Mi-au dat si textul de lege in care "este stipulat" acest lucru:
Legea 571(actualizata)/Art. 49 - Norma metodologica - Art.49
49. Contribuabilii care în cursul anului fiscal nu mai îndeplinesc condiţiile de impunere pe bază de normă de venit vor fi impuşi în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracţiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidenţa contabilă.

[ link extern ]
Mie din acel articol nu imi rezulta nicaieri ca, in momentul depasirii plafonului de 35.000 euro/an voi pierde calitatea de impunere pe baza de norma de venit! Chestia asta cu plafonul este stipulata in legea TVA-ului si, din punctul meu de vedere, nu are nicio legatura cu impozitul!
As dori, daca se poate, sa mi se explice si mie (cu legea/articolul/alineatul) concret in ce conditii nu mai îndeplinesc condiţiile de impunere pe bază de normă de venit, si daca aceste conditii inseamna depasirea plafonului de 35.000 euro/an!
Multumesc!
mihai_cu, utilizator
ART. 49
Stabilirea venitului net anual din activităţi independente pe baza normelor de venit
(1)Venitul net dintr-o activitate independentă, care este desemnată conform alin. (2) şi care este desfăşurată de către contribuabil, individual, fără salariaţi, se determină pe baza normelor de venit.
(2) Direcţiile generale ale finanţelor publice teritoriale au următoarele obligaţii:
- stabilirea nomenclatorului, conform Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 656/1997, cu modificările ulterioare, pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit;
- stabilirea nivelului normelor de venit;
- publicarea acestora, anual, în cursul trimestrului IV al anului anterior celui în care urmează a se aplica.

Daca e sa ne referim la conditii , din textul de mai sus , singura conditie aplicabila in ce va priveste ar fi desfasurarea unei activitati pe un CAEN pe care nu se determina impozitul pe norma de venit
Altminteri, de plafonul de tva nu poate fi vorba in schimbarea tipului de impunere

Va multumesc frumos pentru raspuns! Stiu ca intind putin coarda :), dar sunteti 100% sigura ca nu mai sunt si alte legi/norme/... ? Ar fi super sa fie cum ziceti dumneavoastra, dar, lovindu-ma de "competenta" unora platiti din banii publici sa ma lamureasca, parca nu mai cred in nimic!
Pentru ca, de cateva zile de cand ma interesez de aceasta problema cautand si citind legi&norme, intreband la finante, telefonand la ANAF, am ajuns la concluzia ca la noi in tara aplicarea legilor este la latitudinea organului fiscal! Si, din cate am citit pe forumuri, cam asa e!

Oricum, inca o data va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!
"...dar sunteti 100% sigura ca nu mai sunt si alte legi/norme/... ?"

in ce priveste aspectul mentionat de dvs , codul fiscal ar trebui sa fie singura norma legala
Posibil sa existe si altceva si sa-mi scape
Si va marturisesc ca desi citesc fiscalitate de ani buni , am ajuns in situatia de a nu putea sa afirm ca sint 100% sigura de ceva ... e un domeniu care nu numai ca e in continua miscare , asta n-ar fi o problema , dar lipsa de consecventa in interpretare si multimea de proceduri si norme care bat legea pur si simplu au sufocat logica fiscala , aceea invatata la scoala
Cu placere !